Anasayfa - Blog

Blog

30.03.219

Menfez Nedir ?

Menfez havalandırma ve klima sistemlerinde yer alan son ekipmanlardır. Günümüzde iklimlendirme güncel hayatın ayrılmaz bir parçasıdır. Modern yaşam akışı içinde, teknolojik gelişmeler ile birlikte iklimlendirme her geçen gün çok daha yaygın olarak yaşam mahallerimize girmekte ve klima sistemlerinin kullanımı mahallerde giderek yaygınlaşmaktadır. MİRSA olarak bu teknolojik gelişmeleri takip ediyor. Profesyonel kadromuz ile günden güne gelişen ve değişen gelişmelere ayak uyduruyoruz.

MİRSA Havalandırma olarak profesyonel ekibimiz tarafından hazırlanan avantajlı bilgiler: Bulunduğu mahal içerisinde konfor şartlarını sağlayabilmek için bu ekipmanların doğru seçilmiş olması sistemin kusursuzluğu açısından büyük önem taşımaktadır. Ortama verilen havanın, mahal içerisinde dağılması, menfezlerin yerlerinin ve tiplerinin belirlenmesi havalandırma tekniğinin en önemli konularından biridir. Araştırmalar havalandırma sistemlerine ait sorunların büyük bir çoğunluğunun menfezlerden kaynaklandığını ortaya koymaktadır. Menfez seçimi için her duruma uygun kesin kurallar koymak mümkün değildir. Özellikle yüksek ısıtma ve soğutma yükü olan karmaşık geometrik ölçülere sahip mahallerde güçlüklerle karşılaşılmaktadır. Çok alçak ve çok yüksek tavanlı mahaller, içinde balkon bulunan salonlar sarkan kirişli veya tavan yüksekliği değişken mahaller, konser salonları vb. havalandırma için zor mahallerdir.

“Havalandırma Sistem seçimimiz ne kadar doğru ve başarılı olursa olsun, Menfezlerin doğru seçim ve yerleşimi yapılmaz ise ideal konfor şartlarını sağlamak mümkün değildir.”

Menfezlerin görevi, mimari tasarıma uygun olarak, kirlenen havanın ortamdan atılması, temiz havanın içeriye sevk edilmesi, gerekli hava debisini verilmesi, havanın mahal içerisinde yayılması, rahatsız edici hava akımları oluşturmaması, havayı doğrudan toplayıcı menfezlere göndermemesi ve mahalde gürültü oluşturmamasıdır.

MİRSA Havalandırma sistemlerince hazırlanan pratik bilgiler: Hava kanalları önünde üfleme ve emiş amaçlı kullanılmaktadır. Ayrıca kapı altlarında da iki komşu mahal arasında hava transferi amacı ile de kullanılır.

Menfez alırken dikkat edilmesi gereken bazı özellikler vardır. Menfezler hava akış yönüne, monte edildikleri yere, tip ve şekillerine göre sınıflandırılabilirler. Size uygun olanını seçip almalısınız.

MİRSA Havalandırma sistemleri ürün grubu: Bulundukları yere göre menfez grupları;

– Tavan

– Duvar

– Döşeme

– Özel menfezler

MİRSA Havalandırma sistemleri ürün grubu:

– Tek sıra ve çift sıra kanatlı menfezler

– Lineer menfezler

– Kare petek menfezler

– Yuvarlak kanal menfezleri

– Transfer menfezleri,

– Lif tutucu menfezler,